Fakta: Stres
Stres a jeho vliv na soustředění
Jak jsme již popsali v jednom z našich článků, pro soustředění je nutné optimalizovat pozornost. Dostaneme-li se ale do úzkosti, například proto, že nám na testu záleží, spustí se evoluční mechanismy jako kdyby nám šlo o život.
Pokud už jste z rodiny nastavení tak, že neudělání zkoušek je drama, budou se Vaše symptomy ještě zhoršovat. Spustí se takzvaný boj nebo útěk mechanismus a v tu chvíli se začne vyplavovat adrenalin v takové míře, aby Vám zachránil život - napnou se svaly do pohotovosti, začnete se potit, více vnímat vnější podněty nicméně...jde skutečně o mechanismus, který je primárně nastaven zachránit život.
Tudíž si sice uvědomujete situaci, před sebe vidíte a snažíte se přemýšlet, ale na papíru nejste schopni přečíst vůbec nic a když jste schopni přečíst si zadání, bohužel často nejste schopni mu pozorumět.
Dochází totiž k blokování Vašich kognitivních funkcí. Takže ano, i znalosti, které za normálních okolností perfektně ovládáte jsou nyní blokovány.
Abychom byli schopni optimalizovat soustředění, potřebujeme pracovat tedy hlavně se stresem a se sebou a naučit se tyto mechanismy potlačit, či úplně ovládat.
Často ale nemají nic společného s výukou, ale s přístupem a reakcemi rodiny zaměřené na výkon či trest. A to již vyžaduje terapeuta spíše než lektora angličtiny.
My spouštěče známe a dokážeme je identifikovat a do určité míry můžeme společně pracovat na jejich eliminaci i v rámci výuky angličtiny.
Stress a jeho vliv na učení se dá také popsat jako nenudit se a nešílet přebytkem energie.
Tam někde mezi se nachází naše optimum pro největší výkon.
Situace, ve které jste v extrémním stresu Vám možná pomůže zachovat si život, ale rozhodně nepodpoří přemýšlení. Na druhou stranu dlouhodobé setrvávání v přílišném klidu přináší nudu a tam, kde se rozlévá nudné prostředí též není jednoduché nasávat informace.
Dobrý stres - tzv. Eustres - nám pomáhá v seberealizaci. Systém odměny - míra dopaminu vylaďuje pozornost. Příliš málo dopaminu způsobuje nudu, příliž mnoho blokuje kognitivní funkce.
Jak se naladit do optimálního stavu? Obecné rady mohou pomoci spíše ve smyslu, jak tu správnou míru pro sebe sama najít. Vtip je v tom, že je pro každého jiná míra.
Zkoumejte se, pište si deníky, a čtěte náš blog s tipy a nápady jak na to.
Potřebujete-li pomoct v praxi, určitě nám neváhejte zavolat.